Poporodní zánět prsu je poměrně časté komplikace kojení (mastitis puerperalis). Projevuje se bolestivým zarudnutím prsu a vysokou horečkou - teploty přes 40 stupňů nejsou vzácností. Příčinou je obvykle bakterie Staphylococcus aureus (ta se do prsu dostane z nosohltanu kojence), někdy Escherichia coli. Místem vstupu infekce jsou trhlinky na bradavce vzniklé při nesprávné technice kojení. Léčba poporodního zánětu prsu není obtížná, používají se antibiotika penicilinové řady, která jsou účinná proti stafylokokům (např. amoxycylin s kyselinou klavulonovou). Během léčby zánětu prsu je možno kojit, ba kojení je přímo vhodné a žádoucí.
Pokud se zánět prsu neléčí, může dojít k vzniku abscesu prsu, tj. k ohraničenému ložisku hnisu. Zde nezbývá než absces naříznout a vypustit. Dnes je však tato komplikace vzácná. Ani absces prsu nebrání kojení, pokud nevznikne tzv. mléčná píštěl.
Od infekčního zánětu prsu je někdy - především na začátku potíží - obtížné odlišit tzv. retenci mléka. Při zadržení mléka v prsu mléko porušuje stěnu mlékovodů a proniká do okolní tkáně. Ta reaguje sterilním zánětem (bez bakterií). I zde může být prs zarudlý, bolestivý, obvykle je celý tuhý, "tvrdý". Může být vysoká horečka. V těchto případech stačí prs odstříkat.
Prevencí zánětu prsu je správná technika kojení. Při problémech s retencí mléka někdy pomůže kojení v tzv. fotbalové poloze (matka drží dítě "v podpaždí" podobně jako fotbalisté míč při fotografování, tj. trup dítěte nesměřuje před její tělo, ale obráceně kolem jejího boku). Ta usnadňuje odsátí mléka z postranních oblastí prsu, kde se nejčastěji zadržuje.
Poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout ženy všech věkových kategorií. Může se projevovat zarudnutím, sekrecí (často hnisavou) z bradavky, hmatným ložiskem (často pod bradavkou). Potíže není radno podcenit, především u žen po čtyřicítce. Pod stejným obrazem se může skrývat nádor prsu (existuje dokonce speciální forma nádoru "zánětlivý karcinom", který zcela napodobuje zánět). Vyšetření lékařem je tedy vždy žádoucí.