I zcela zdravá žena může během těhotenství v důsledku hormonálních změn trpět tzv. těhotenskou cukrovkou.
Cukrovka se diagnostikuje pomocí testu s glukózou, což je běžně užívaný hroznový cukr. Test se odborně nazývá orální glukózový toleranční test, běžně užívaná zkratka je oGTT. Test by se měl u každé ženy provádět okolo 25. týdne těhotenství. Na test těhotnou odesílá ošetřující gynekolog. U žen s vyšším rizikem (ženy s nadváhou či obezitou, ženy s cukrovkou či jinými komplikacemi v předchozím těhotenství, ženy po porodu plodu nad 4000 g v předešlém těhotenství nebo ženy s cukrovkou u příbuzných) by měl být test proveden již v 1. trimestru a v případě normálního výsledku znovu zopakován ve 2. trimestru. Jsou-li výsledky opět v normě, naposledy se test provede ve 3. trimestru.
Žena přijde ráno nalačno (je nutné 13ti hodinové lačnění) do specializované laboratoře. Pak ji čekají 3 odběry vzorků krve ze žíly.
První se odebere krev nalačno. Potom těhotná vypijete roztok s glukózou (75 g), který se může dochutit šťávou z půlky citrónu, čímž se částečně zmírní silně sladká chuť tekutiny. Další odběr krve následuje hodinu po vypití roztoku a třetí za další hodinu. Teprve pak je možné se normálně najíst a napít.
Je třeba počítat s dobou minimálně dvou hodin v laboratoři, a proto je dobré si s sebou vzít něco na zkrácení času, např. knihu či časopis.
Normální hodnoty testu jsou do 5,5 mmol/l nalačno, do 8,8 mmol/l za 1 hodinu a do 7,6 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku. Zvýšení kterékoliv z uvedených hodnot nad normu svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky, test se v průběhu těhotenství již neopakuje a žena musí být sledována a léčena v diabetologické poradně pro těhotné.