Hyperprolactinemie

PPOLAKTIN (PRL, laktogenní hormon)

Prolaktin je hormon vytvářený buňkami předního laloku hypofýzy. Chemicky je to bílkovina.

Prolaktin se účastní řady dalších dějů v organismu. Ovlivňuje udržování vodní a minerálové rovnováhy a růst a vývoj. Má také nezanedbatelný vliv na žlázy s vnitřním vyměšováním. Kromě ovládání některých metabolických dějů navíc působí také na imunitní systém.

HYPERPROLAKTINEMIE

Hyperprolaktinemie je zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi.

Protože je množství hormonu v krvi obvykle velmi malé, udává se jeho výše v počtu mezinárodních jednotek (international units – IU). Zvýšená hodnota znamená u žen vyšší množství hormonu než 500–800 tisícin IU v jednom litru krve. U mužů je hranice o dost nižší, 200–500 tisícin IU/l.

Široké hraniční rozmezí je jen orientační a ve skutečnosti při každém měření závisí na použité metodě zjišťování koncentrace hormonu v krvi. Výskyt zvýšené hladiny prolaktinu je stejně častý u žen i u mužů. U mužů však bývá méně často zjištěn pro později se vyskytující příznaky choroby. Zvýšená hladina prolaktinu je na vině přibližně u čtyř procent neplodných mužů. U žen se zástavou menstruace, která neodpovídá věku (tj. nejedná se o přechod), se zvýšená hladina tohoto hormonu vyskytuje v 10–20 % případů.

PŘÍČINY ZVÝŠENÉ HLADINY PROLAKTINU V KRVI

Přirozené zvýšení:

Zvýšená hladina prolaktinu navozená léky a léčivými bylinami:

Příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v důsledku nemocí:

NÁDOROVÉ PROCESY HYPOFÝZY

Nejčastěji jde o nezhoubné nádory hypofýzy – adenomy. Obvykle jsou tyto nádory malé, nepůsobí obtíže.

PŘÍZNAKY ZVÝŠENÉ HLADINY PROLAKTINU V KRVI

Zvýšená hladina prolaktinu v krvi se projevuje u žen neplodností a poruchami menstruačního cyklu (nepravidelná nebo i vynechaná menstruace).
U mužů je zvýšená hladina prolaktinu v krvi často méně nápadná. Projevuje se poklesem libida a potence a neplodností.
Dalším příznakem je galaktorea. Ta je u žen obvykle nenápadná (zjišťuje se tlakem na prs) a u mužů zcela výjimečná.

Nádor o větších rozměrech, který se šíří do okolní tkáně z oblasti tureckého sedla, kde je hypofýza uložena, může způsobit až snížení funkce hypofýzy. Jeho prorůstání do okolí může vést také k poruchám zraku a případně i k útlaku okolních mozkových struktur.

Jedenáct příznaků zvýšené hladiny prolaktinu v krvi u žen:

  1. oligomenorea až amenorea
  2. neplodnost
  3. galaktorea

DIAGNOSTIKA

U pacientů s podezřením na zvýšenou hladinu prolaktinu se stanoví koncentrace prolaktinu v krvi (odběr krve ráno, nalačno).
Při potvrzení zvýšené hladiny je nutno hledat příčinu.
Zjišťuje se užívání léků ovlivňujících tvorbu prolaktinu, vyšetřují se hladiny hormonů štítné žlázy a tyreotropního hormonu (k vyloučení zvýšené hladiny prolaktinu v krvi při periferní hypotyreóze) (viz příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v krvi).

LÉČBA

Léčba se liší podle příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v krvi.

Péče o pacienta se zvýšenou hladinou prolaktinu v krvi - diagnostiku a léčbu zajišťuje lékař - endokrinolog.

U zvýšené hladiny prolaktinu v krvi zjištěné na gynekologickém oddělení pak sledování pacientky provádí gynekolog, který se zabývá diagnostikou a léčbou hormonálních odchylek u žen. Léčba probíhá většinou ambulantně, i když v některých případech je nutný pobyt v nemocnici.

U 85 % pacientů s prolaktinomem (viz nádorové procesy hypofýzy) dochází po podání léků ke snížení hladiny prolaktinu v krvi. To vede k zástavě růstu nádoru a většinou i k jeho postupnému zmenšení. Často dochází i k obnovení plodnosti (pokud nádor nevedl k trvale snížené funkci hypofýzy). U zbývajících pacientů je odpověď na léky částečná nebo selže. Zde je nutná neurochirurgická léčba nebo zevní ozáření.